Rigmor Andersen (f. Aarhus 1902, d. Søllerød 1995)
Dækketøjskab af cubamahogni. Front med fire låger, bag hvilke hylder og fire udtræksbakker. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 153. B. 116. D. 43.
Proveniens: Rigmor Andersen, herefter nedarvet i familien.
Foto af original tegning.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med skjolder. De to toplåger er låst og kan ikke åbnes med medfølgende nøgle. Ene udtræksbakke er for bred til indvending bakkebeslag.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021