921/​264

Et par danske empire form fem-armede kandelabre af sølv, fire svungne og riflede lysarme med løkke og omvundet med bånd, centreret omkring den højere og femte lystylle, vaseformede lystyller på cirkulære manchetter smedet med arkantusblade, stamme i form af kapitæl med bladværk på søjle med kanneleringer, kvadratisk og hvælvet fodstykke med blomster, laurbærranker og perlestaf, graveret med Thor Timms spejlmonogram. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Lødighed 830S. Aftagelig overdel til ét lys og aftagelige topmanchetter. 20. årh.s første fjerdedel. Udfyldte. H. 38 cm./58,5 cm. (2)

Proveniens: Godsejer og fabrikant Thor Theodor Timm (1868–1922), Aggersvold Gods. Herefter dennes efterkommere til i dag.

Seller informs: Upudsede

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK