2431/125
Jonas Hulsten (f. 1742, d. Stockholm 1794)
Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten, front med skriveplade bag hvilken skuffer og rum, underdel med tre store skuffer. Sign. i skuffe 'Hulsten'. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 122. B. 118. D. 57.
Litteratur: Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Stockholm 1996. p. 186–191.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juli 2024
Vurdering
Hammerslag