838/​62

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Skomager i Arildsleje; siddende ifærd med art skære et Stykke Læder til”. Sign. P. S. Krøyer 1872. Olie på lærred. 49×39.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 57.

Udstillet: København, “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst indtil 1890”, 1901 nr. 941.

Proveniens: Fabrikant Budde-Lund, dennes laksegl på bagsiden af lærredet. Grosserer Jacob S. Meyer.

Fuglsang Kunstmuseum ejer en blyantstegning af samme skomager i sit værksted, denne afbildet i Peter Michael Hornung, “Peder Severin Krøyer”, 2002, s. 39.

Krøyer rejste i sommeren 1872 til Arildsleje med Frants Henningsen. Det lille fiskerleje med sin smukke beliggenhed blev et yndet udflugtmål for adskillige danske kunstnere.

I anden halvdel af det 19. årh. var flere malere begyndt at skildre almuen, i dens daglige miljø, som her skomageren i sit lavloftede værksted med blomster i vindueskarmen og urskive på væggen bag ham.

Malerier og tegninger, 26. februar 2013

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK