Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågvase af stentøj modelleret i let firesidet form, øverste del med reliefdekoration. Dekoreret med Guldharepelsglasur. Sign. monogram, 1939. Stand og låg af patineret bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. 30,5.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020