2446/254
Østrigsk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing, timekrans med sorte romertal, værk kvarterslag på to klokker. Sign. Joh. Georg Pussiager, Herzogenburg. 18. årh.s midte. H. 44. B. 27. D. 16.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Værket med trænger til rens.
Vurdering