2124/804
Et sæt på otte nyklassicistiske stole af bejdset mahogni, sæde betrukket med grå og sort stribet uld. Formgivet 1920–24. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. (8)
Stolene er udført i 24 eksemplar.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag