2333/532
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Vase af stentøj modelleret i firsidet form og med cirkulær munding. Dekoreret med gråbrun glasur. Sign. alev, 22064. Kgl. P. H. 12,5. B/L. 11,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasur med nogle overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design, 15. august 2023
Vurdering
Hammerslag
22 bud