2125/856
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figur af stentøj modelleret i form af panter, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. H. maks. 15. L. maks. 40.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud