Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, med skive af hvid emalje, prydet med stående soldat med skjold og spyd, antageligt Telemakos søn af Odysseus og Penelope. Urværket stemplet 'HG H240'. 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 32. D. 11.
Proveniens: Benny Dessau (f. 1838- d. 1937), direktør for Tuborg og De forenede Bryggerier.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Optræksnøgle mangler. Figuren er lidt løs.
Selected, 5. oktober 2020