1349/​8761

Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, hvid emaljeskive med romertal og små sekunder, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn, dekoreret med blå og sort emalje, støvkapsel signeret Pavel Bure, nr. 50786. 1900. Kassediam. 53 mm. Lødighed 84. Urkæde af sølv med medaljon i form af bog og indgraveret “Gave fra Hds. Mjst. Enke Keiserinde Dagmar af Rusland 1/12 1900” medfølger. L. urkæde 37. Vægt urkæde inkl. medaljon ca. 60 gr. (3).

Aldersslitage. Uret går, men vi garanterer ikke for funktionaliteten.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

14 bud

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK