2027/904
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Tulipanstol”. Armstol med trepas drejestel af stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket med rødbrunt skind. Udført hos Alfred Kill International, Tyskland.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En anelse blød ryg. Sko mangler.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag