Oscar Arnold Wergeland (f. Oslo 1844, d. sst. 1910)
“Birkebeinerne”. To skiløbere i snestorm. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Til kjærlig Erindring om Svoger Osc. Wergeland paa Juleaften 1910 til Dig min kære ...”. Olie på malepap. 66×59.
Beskrivelse rettet 29.03.16.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. To minimale huller.
Ældre malerier og møbler, 4. april 2016
32 bud