1949/8612
S. Stroganov (, Moskva)
Russisk cigarskrin af sølv, indvendig forgyldt, låg med ophøjet drevet relief i form af en soldat med gevær, forside graveret med monogram. S. Stroganov, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt c. 578 g. H. 5. L. 16,5. D. 10,7.
Minimal aldersslitage. Indvendig gravering i låget.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud