2041/66
Terrin af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster, lågknop modelleret i form af fugl på gren, hanke formet som grene med bladværk. Antageligt Kiel. 18. årh. H. 25. L. 30.
Proveniens: Herregården Sophienhof.
Gennemgående revner. Større afslag på fodrand. Låg med kanthak, manglende del af stilk og næb. Krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag