2041/​66

Terrin af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster, lågknop modelleret i form af fugl på gren, hanke formet som grene med bladværk. Antageligt Kiel. 18. årh. H. 25. L. 30.

Proveniens: Herregården Sophienhof.

Gennemgående revner. Større afslag på fodrand. Låg med kanthak, manglende del af stilk og næb. Krakeleringer. Mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK