2435/​312

'Skægmand' kande af saltglaseret stentøj, prydet med dekoration i relief. Tyskland. 17. årh. H. 23.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsrevne under hank. Munding med mindre afslag.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag