1747/5
Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Solnedgang ved en lille vig. Sign. Viggo Johansen Refsnæs 1911. Olie på lærred monteret på masonit. 45×69,5.
Enkelte minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017
Vurdering
Hammerslag