Kinesisk “sleeve” vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med klippe og blomster, foroven bort med ruyi design. Sen Ming/tidlig Qing, 17. årh. H. 42 cm.
Provenance: Danish private collection.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021