Ubekendt maler, 19. årh.s første fjerdedel
Miniatureportræt af kurfyrst Frederik August I af Sachsen (1750–1827). Usigneret. Olie, antagelig på ben. Lysmål 5,7×4,7. Samtidig empireramme af forgyldt bronze.
Beskrivelse rettet 8/7–2020.
Få minimale afskalninger og ridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
21 bud