2104/290
Samling kuriosa, heraf tre parfumeflakoner, to af henholdsvis rubinrødt og blåt glas, montering af forgyldt metal L. 14 cm samt en lille måneflaske med rødt overfang. Derudover fire div. tabatierer af lak, sølv og en af metal med porcelænsplakette prydet med amorin samt en portemonnæ af perlemor, sølvmontering. Primært 19. årh. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag