2003/​852

Svensk design

“Spåna”. To rumdelere af senere bemalet træ med flettet finér, hhv. hvid- og polykromt bemalet. Sammensat med skindsnørre. Med hhv. fire og syv sektioner. Udført hos Alberts Tibro, Sverige. Hvert sektion: H. 158. B. 60. (2)

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag i bemaling.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK
2.000 DKK