2003/852
Svensk design
“Spåna”. To rumdelere af senere bemalet træ med flettet finér, hhv. hvid- og polykromt bemalet. Sammensat med skindsnørre. Med hhv. fire og syv sektioner. Udført hos Alberts Tibro, Sverige. Hvert sektion: H. 158. B. 60. (2)
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag i bemaling.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag