1946/102
Damelommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med romertal. Støvkapsel af metal. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. Vægt i alt ca. 49 gr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 3,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveret på bagsiden. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud