1946/​102
Damelommeur og urkæde af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med romertal. 20. årh.s begyndelse. Diam. 3,5 cm.

Be­skriv­el­se

Damelommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med romertal. Støvkapsel af metal. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. Vægt i alt ca. 49 gr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 3,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveret på bagsiden. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.900 kr.

10 bud

(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.