Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
“Portrait d'Ann Normann”. Sign. freddie jan-1942. Olie på lærred. 89×68.
Udstillet:“ I surrealisti”, Palazzo Reale, Milano, 1989, uden kat. nr., gengivet i kataloget side 503. Udstillingen var arrangeret af Arturo Schwarz. Udstillet: “Die Surrealisten”, Schirn Kunsthalle, Frankfurt, 1989–1990, uden kat. nr., gengivet i farver i kataloget side. 295. Udstillingen var arrangeret af Arturo Schwarz. Udstillet: “Wilhelm Freddie”, Galerie 1900–2000, Paris, 1990. Katalog med tekst af Edouard Jaguer, Marcel Fleiss og Birger Raben-Skov, gengivet i helsides i farver side 56. Proveniens: C. Walther-Thomsen.
Ann Normann var i sin tid en ret populær sangerinde og iøvrigt en overgang gift med C. Walther-Thomsen, der ejede Nellemann & Thomsen i Aarhus og var en tidlig samler af Freddie.
Referencer til udstillinger og proveniens er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016