1505/1510
To apoteker saftkander af fajance, dekorerede henholdsvis i underglasur blå og farver med inskription i kartouche. Italien og Holland, 18. årh. H. 20 cm. (2)
Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud