870/​38

Erhvervet af kunstmuseet AROS i februar 2017

“Castel St. Angelo”. Udsigt over Tiberen fra Trastevere uden for Ospedale di S. Spirito. I baggrunden Castel S. Angelo og Ponte S. Angelo. 1819. Usigneret. Olie på lærred. 38×56.

KURSIV TEKST Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 229, tilhørende greve Bille-Brahe, Hvedholm. Billedet er en pendant til Hannovers nr. 246 (“Monte Aventino”, 1819) også greve Bille-Brahe, Hvedholm.

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog: 21. august 1819: Imodtaget af Greve Bille Brahe for en Prospekt af “Monte Aventino” i Rom.

Litteratur: Ph. Weilbach, “Maleren Eckersbergs levned og værker”, 1872, s. 227, registeret lige efter pendanten “Monte Aventino”, begge tilhørende Grev Bille Brahe på Hvedholm.

Proveniens: Baron Preben Bille-Brahe-Selbys dødsboauktion, Winkel & Magnussen 112, 1932 nr. 12, afb. s. 5 - på samme auktion blev også pendanten solgt. Kunstmaler Peter Hougaard og hustru Laura Hougaard født La Cour, gift 1. gang Dinesen, Rungstedgaard. Læge Frands Hougaards samling. Dansk privatsamling, købt Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 16, afb s. 31.

Eckersberg opholdt sig i Rom 1813–1816. Billedet her er malt efter hjemkomsten til København og lægger sig meget tæt op af et maleri (Emil Hannover nr. 183) fra samme lokalitet malt i Rom ca. 1815, som siden 1889 har befundet sig i Statens Museum for Kunsts eje. Sidstnævnte er en pendant til Emil Hannovers nr. 182 malt i Rom på samme tid og ligeledes fra Tiberen, her dog med den sammenstyrtede bro Ponte Rotto i forgrunden og Aventinerhøjen i baggrunden, dette på Statens Museum for Kunst siden 1909.

Bille-Brahe har med andre ord hos Eckersberg bestilt to lidt større udgaver af de to prospekter fra Tiberen. Bille Brahes “Monte Aventino” billede er relativt tro mod sit oprindelige forlæg, der er kun ændret en smule i figurgruppen i billedets forgrund. I nærværende udgave af “Castel St. Angelo”-motivet har Eckersberg inkorporeret mere folkeliv og anekdotisk indhold end tilfældet er i forlægget på Statens Museum for Kunst. En ung italienerinde er ved at vaske tøj i fontænen “Fontana della Barchetta” til venstre. Hendes opmærksomhed er dog rettet mod parret i billedets forgrund, der på ægte sydlandsk manér gestikulerer sig igennem en uoverensstemmelse.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK