1924/​8526

To russiske theglas-holdere af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver. Samt Russisk theglas-holder af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Samt Russisk bæger af sølv, graveret med blomster. Efter 1917. Vægt ca. 584 g. H. fra 9,5 til 10,5. (4).

Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema, 13. juni 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

18 bud

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK