To russiske theglas-holdere af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver. Samt Russisk theglas-holder af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Samt Russisk bæger af sølv, graveret med blomster. Efter 1917. Vægt ca. 584 g. H. fra 9,5 til 10,5. (4).
Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 13. juni 2019
18 bud