1949/520
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Nyhavn”. Arbejdsbord med plade af sort linoleum, stel af brændt sort stål, kanter, sko og farvet skuffesektion af valnød. Designet 1945/1953. Udført og mærket med label hos Onecollection/House of Finn Juhl. H. 72,5. L. 190. B. 85.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skuffer med slidmærker og let skævhed. Udstillingsmodel.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag