Salvador Dali (f. Figueres 1904, d. Figueres 1989)
“Le Gué du sang” fra “La Quete du Graal”, 1975. Sign. Dali, XVI/XXV. Radering på pergament/Richard de Bas papir. Udgivet af Oeuvres Graphiques Comtemporaine og Pamela Verlag, Basel. Bladstørrelse 45×32. Uindrammet.
Litteratur: Michler og Löpsinger nr. 788. Proveniens: Art Concorde, Paris, 1980.
Original stand.
Moderne kunst og design, 17. januar 2023