2142/741
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæder og ryg udspændt med flettet papirgarn. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker, pletter og mindre defekter på flet. Den ene stol med reparation/brud ved venstre bagben. Løse/defekter samlinger.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud