2138/​1

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

“I Guds Navn. Tiltagende Storm. Fiskere gaa til Søs for at bjerge deres Garn.” 1906. Sign. monogram. Olie på lærred. 51×73.

Udstillet: Charlottenborg 1906 nr. 689 (tillægget).

Krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 kr

Hammerslag

17.000 kr

17.000 kr
16.500 kr
16.000 kr
15.500 kr
15.000 kr
14.500 kr
14.000 kr