Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
“I Guds Navn. Tiltagende Storm. Fiskere gaa til Søs for at bjerge deres Garn.” 1906. Sign. monogram. Olie på lærred. 51×73.
Udstillet: Charlottenborg 1906 nr. 689 (tillægget).
Krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021