2022/​73

Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)

En britisk kongelig livgarde til hest. Sign. R. Chr. Royal Mews Aug. 1897. Betegnet 2nd Life Guards Hyde Park Barracks og yderligere betegnet på blændrammen “Studie til Dronning Vic[h]torias 60 Aars Jubilæum”. Olie på lærred. 46×52.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1551, 2015 nr. 98.

Retoucheringer/reparationer. Minimalt hul i midten (under 1 mm). Nogle minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

7.500 kr.

12 bud

7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.