2448/​540

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Frokostbestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1915. Vægt eksklusive dele med stål 1268 g. (49)

Bestående af: 8 frokostknive med langt skaft L. 20,3., 8 frokostgafler L. 16,6., 8 dessertskeer L. 17,4., 12 kagegafler L. 14,2., 12 teskeer L. 12,9., 1 flaskeåbner L. 14,6.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flaskeåbner fremstår ustemplet, med nogle uregelmæssigheder ved lodninger i siden af skaft, ej gennembrudt dekor øverst på skaft som vanligt, selve skaftet indridset “Model” på hver side.

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?