Foto endnu ikke klar
891/​1463

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel. Sign. Asger J. 40. Olie på pap monteret på plade. 49×62.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 131. Proveniens: Robert Jacobsen, København. Proveniens: Dr. Erik Andreasen, København. Proveniens: G. David Thompsons, Pittsburgh, USA. Proveniens: Galerie Hybler, København. Proveniens: Albert Lorentsen, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

“Naar vi vil forstaa Asger Jørgensen, maa vi gaa udi den store kosmiske Nat, hvor smaa Væsener, mange smaa Væsener kæmper en uafbrudt Kamp for at blive Deltager i det store Drama, som altid vil være uundgåeligt for dem, der er Seere, for dem, som vil videre for at løsrive sig fra de Dødens Kræfter, der prøver paa at forhindre os i at befri os i den materielle og aandelige Verden, der er een Verden, nøje forbundet. Der findes Særlinge, der kun vil opfatte den ene Halvdel; de døde med Fortiden, fordi de ikke forstod den (...) Han fjerner os fra [Paul] Klee for at nærme os til Edgar Poe. Vi maa ud i den store kosmiske Nat, ikke for at sove en tung drømmeløs Søvn, men ud for at opleve Drifternes, Begærets smaa Væsener, som de er i Overgangen mellem Drøm og Virkelighed. De bevæger sig i den Rytme, der svarer til den drømmende Tilstand, i den Rytme, der fører fra Drømmen mod en rigere Virkelighed”.

Egill Jacobsen: “Asger Jørgensen” i 'Helhesten - Tidsskrift for kunst', 1. Aargang, hefte 4, København 1941, s. 104–105.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag