Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Frierens besøg”. Sign. Exner Amager. Pen på papir. Lysmål 18×25.
Udstillet: Foreningen for National Kunst, 1966 nr. 77. Her beskrevet som “Skitse til Frierens Besøg”.
Proveniens: Oberst J. Helk i 1966. Bruun Rasmussen auktion 600, 1994 nr. 505.
Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. november 2020
38 bud