Heinrich Buntzen (f. Kiel 1803, d. Frederiksværk 1892)
Raphaels atelier i Villa Borgheses Have i Rom. Ved atelieret står to herrer i samtale. Sandsynligvis billedhuggeren Bertel Thorvaldsen og kunstneren selv. Usigneret. Olie på lærred. 27×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 418, 1980 nr. 22.
Motivet var utrolig populært blandt malerne i det 19.årh udover Buntzen har bl.a. de danske malere C. W. Eckersberg, Martinus Rørbye og Jørgen Roed gengivet det ikoniske hus. Villaen blev også kaldt Casa Cenci. Den eksisterer ikke i dag.
Malerier og tegninger, 30. november 2021