Russisk juvelér, 19. årh.
Russisk diamantarmring af 8 kt. guld prydet med talrige rosenslebne diamanter. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Vægt 29,5 g. Diam. 6 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Three stones missing. Diamonds chipped.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017