2425/​60

Tre grønlandske figurer af udskåret fedtsten i form af fabeldyr og kvinde med krukke samt tupilak af udskåret rensdyrtak. Usigneret. 20. årh. H. 8,5–17. (4)

Ridser og mærker. Det ene fabeldyr med afslag på forpote.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag