Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den Spanske Stol”. Armstol af egetræ, sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.
Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
11 bud