1739/​557

Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)

Rumdeler/reol med tre vanger af eg, fem hylder samt to skabe af teak, ene med nedklappelig låge, bag hvilke hylder. Udført og stemplet hos K.P. Møbler. Skabsmoduler: H. 28/39. B. 101. D. 25. Samlet højde: 180.

Alder- og brugsrelateret patina, herunder ridser og mærker. Nedklappelig låge kan ikke stå i vandret stilling. Låger mangler til ene skab.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag