Ernst Zeuthen (f. Kronoberg, Skåne 1880, d. Gentofte 1938)
“Buket i en vase”, 1926. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 68×79.
Udstillet: “Ernst Zeuthen”, Kunstforeningen, København 1937, kat. nr. 55. Udstillet: “Mindeudstillingen for Ernst Zeuthen”, Den Frie Udstillings Bygning, København 1940, kat. 58.
Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016