Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Ung dame med slør”. Portræt af fru Bodil Wilhjelm f. Zahrtmann. Sign. monogram 1890. Olie på træ. 24×19.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 375. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse nr. 677.
Udstillet: Kunstforeningen 1955 nr. 46.
Proveniens: Tidligere i cand. jur. M. Wilhjelms eje. Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 506.
Minimale krakeleringer. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021