2118/​945

Niels J. Haugesen (f. 1936, d. 2013)

Lænestol med stel af stål. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med af sort stof. Udført som prototype af Niels Jørgen Haugesen.

Fremstår med alders- og brugsslitage , herunder ridser, mærker og rust. Stellet er en smule skævt og bære præg af at være en prototype. Løse hynder med pletter, smuds samt mindre defekter.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK
2.000 DKK