2148/​47

Sjældent antikt Uzbekistan tæppe, Central asien, Turkmenien. Design med flerfarvede memling güls. 19. årh. 273×150(inkl. forvævning).

BEMÆRK: EFTERSYN FRA 3–7.2(lukket 6.2) BE AWARE: PREVIEW FROM 3–7.2(CLOSED 6.2)

Delvis slidte kanter/delvis løse kanter. Mindre reparation ved ene hjørne. Jævnt slidt. Steder med slitage og synlig grundvæv. Slidte frynser. Mindre reparation/sammentrækning ved ene forvævning.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK