Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Sankt Georg og Dragen. Ca. 1915. Usigneret. Olie på papir. Bladstørrelse 31,5×25.
Denne skitse er et eksempel på Jais Nielsens karakteristiske trekantskomposition, som han navnlig dyrkede i årene 1915–17, og bl.a. anvendte til sine berømte cirkusmotiver. I dette tilfælde er konstruktionslinjerne synlige og blotlægger hans principper for billedopbygning. Studiet må samtidig være en af hans tidligste skildringer af Skt. Georgs kamp med dragen, et motiv som han mellem 1916 og 1921 flere gange malede i større versioner med tydelig inspiration fra den franske kubisme.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021