1515/1549
IWC dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med sorte og røde arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld, værk mærket Probus Scafusia IWC og nummereret 376910, ydre kapsler mærket Probus Scafusia IWC og nummererede 407666. Ca. 1905–13. Vægt ialt 97 gr. Kassediam. 55 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler glas. Kædering af guld.
Varia, 9. april 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud