Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af Rio-palisander, front med fire skuffer samt fire låger, bag hvilke hylder og bakker, på tilspidsende ben. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik, med mærkat herfra. H. 77. B. 230. D. 50.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet i front og på top.
Moderne kunst og design, 1. september 2015