1947/​780

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Saxbo

Tre fade af stentøj dekoreret med grøn, blå og rødbrun glasur. Sign. E.St.N., 66 og 190. Et fad med inskription 1854–1954. Udført og mærket hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 2,6, 2,8 og 4. Diam. 14,2, 15,4 og 16,6. (3)

Nogle mindre overfladeridser og mærker. Grønglaseret og blåglaseret fad er 2. sortering.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK