2046/​842

Dansk design

“Tulipan”. Lysekrone i to etager med stel af messing, 18 lysarme med skærme af opalglas. Udført hos Fog & Mørup, 1950'erne. H. 63. Diam. 58.

Litteratur: “Bygge og Bo”, sept. 1954 s. 5.

Stand

Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design (udskudt), 12. november 2020

Kategori
Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt